Ha szétnéztél a honlapomon és kedvet kaptál a selyemfestéshez, válassz időpontot és jelentkezz! AKCIÓ!
Olvasd tovább ...A selyemfesték fut a selymen! Hogyan lehet kordában tartani és szépet alkotni? Hát igen, ez a nagy kihívás! De nem lehetetlen küldetés!
Olvasd tovább ...Szerezz meglepetést
szeretteidnek Selyemfestés Ajándékutalvánnyal, ami egy évig beváltható...!
Mandalát festeni különleges dolog! Regisztrálj, és egy 3 részes mandala mini tanfolyamot küldök ajándékba!
Olvasd tovább ...A selyemsálat, selyemkendőt hordani is szeretnénk és esetleg kimosni, ha szükséges, amit a festés után még nem tehetünk meg, hiszen a vizes alapú selyemfesték még kenődik és fog.
Mindezek elkerüléséért a selyemre - bármilyen módon - felvitt selyemfestéket fixálni kell, vagyis vízállóvá kell tenni!
Erre több módszer is van, ezeket nézzük meg sorban!
Több féle selyemfestéket lehet vásárolni, ezért fontos, hogy vásárlás előtt tájékozódjunk, milyen módon lehet fixálni a festés után!
Magyarországon a legismertebb selyemfesték gyártók (DEKA, MARABU, JAVANNA) teljes palettája megtalálható és ezek a festékek az esetek nagy százalékában hőre fixáló festékek!
A hőt sokféleképpen közvetíthetjük a selyemfestékkel így pl. vasalóval is!
A vasalást mindig visszájáról végezzük, és csak néhányszor megyünk át a selymen 150oC-nál nem melegebb vasalóval!
Vasalás esetén nagyon figyeljünk arra, hogy ne égjen ki az anyag és a festék se kapjon túl sok hót! A sokáig tartó vasalás keménnyé teheti a festéket és a selymet is, a gyakorlat itt is számít, egy idő után rutinosan tudjuk, milyen módon kell vasalni!
Vasalás után öblítsük ki langyos vízben a selymet, kicsit gyűrjük meg, hogy az a festékmaradvány, ami nem fixálódott kimosódjon az anyagból (1-2%), majd száradás után ismét vasaljuk ki, leginkább csak azért, hogy ne legyen gyűrött!
A hőt ebben az esetben a mikrohullámú sütő biztosítja, de nem minden esetben használható ez a fixálási technika!
A mikrohullámú technikánál leírt módon kell a selymet festeni hozzá, de általánosságban elmondható, hogy a selyemnek nedvesen kell a mikróba kerülnie ez pedig nem minden selyemfestés technikánál valósítható meg.
A színek nagyon erősek maradnak a fixálás során még továbbra is vegyülnek a festékek. Ha túl sok festék gyűlik össze az üvegedény alján az ragadóssá válik, kerüljük ezt el.
A mikrohullámú sütőtől és a beállított hőfoktól függően 2-15 perc kell a fixáláshoz, ha rosszul kalkuláltunk a selyem el tud égni!
Ne használj grillezés fokozatot!
Hagyományos sütő esetében néhány elővigyázatosságra is szükség van, mivel a sütő rövid idő alatt igen nagy hő leadására képes! Fokozottan figyelnünk kell, mert könnyen feketére sül a nagy gonddal és sok munkával előállított kendőnk, sálunk!
Fixálás előtt alufóliába tesszük a kendőnket, vigyázva, hogy pl. a gázláng még véletlenül se kerüljön a közelébe!
A selyemkendőt, sálat tegyük a sütő közepébe és 150oC-ra állítva kb. 15 percig sütjük (állítsuk be az órát)!
Öblítés után vasaljuk ki a selymet és készen is vagyunk!
A gőzölős fixáláshoz először is olyan festék kell, amit csak így lehet rögzíteni! A hőre fixáló selyemfestékek gőzöléssel nem rögzíthetők!
Nagyon ritkán lehet vásárolni ilyen selyemfestéket Magyarországon, valószínűleg azért, mert a hőre fixáló festékek az esetek többségében teljesen megfelelnek a célnak!
Természetesen gőzöléssel fixálni csak kendőt, sálat van értelme, senki nem gondolja, hogy egy akvarellképet tesz a fazékba!
Nem túl egyszerű technológia, de házilag is kivitelezhető! Nagy általánosságban elmondható, hogy aki még csak ismerkedik a selyemfestéssel, az először próbálja ki magát a hagyományosnak nevezhető hőre fixáló selyemfestékeknél, művészetre hajlamos hölgytársaim valószínűleg úgyis továbblépnek a gőzölés felé!
A gőzölés során a színek élénkebbek, a selyem "selymesebb" puhább lesz, jobb és kellemesebb lesz viselni.
A gőzöléssel a "Selyem-Szerdákon" foglalkozom, és ott elmondom azt is, hogyan kell mindezt megvalósítani a konyhában előforduló eszközökkel!